آقای خوش فکر شهر ما…

ja-2

آدمهای خاصی که کم پیدا میشوند در هر جامعه ای هستند . می آیند . می روند و بعدها خاطره ای از خود به جا میگذارند . اما در همان مدت حضورشان کاری میکنند که هیچوقت از ذهنها پاک نمی شوند . چه خوب ،چه بد . در جامعه ما نیز این روزها از این آدمها فراوانند . اما متاسفانه از نوع بدش بیشتر میبینی . کاری به سیاسیون ندارم .من آدماهایی را در همین شهر خودم می بینم که از نظر خودشان بسیار خوش فکرند. بسیار… یادتان هست چند سال پیش همین خوش فکرها مجسمه برنزی خواجوی کرمانی را رنگ مشکی کردند آن هم با افتخار بسیار . حالا این دوست خوش فکر ما گیر داده به گنبد جبلیه و خواسته خوش ذوقیش را آنجا نشان شهروندان بدهد .  آنچه را که در عکس می بینید حجم نهنگی شاد است که از روی کله اش آب فواره میکند به همراه تعدادی قو که  در محوطه تاریخی گنید جبلیه تنها به فاصله ۱۰۰ متری آن ایجاد شده . حالا دلیل این انتخاب چیست باید از جناب اقای خوش فکر بپرسیم… اما باید از این آدمها خوب استفاده کرد و به سادگی نگذاریم ایده هایشان را با خود ببرند . پیشنهاد می کنم این دوست خوش فکرمان پروژه ای استانی را شروع کند . میدان گنجعلیخان ، چهار سو ابراهیم خان ، میدان ارگ که حوض هم دارند پس کار ساده تر میشود.ارگ بم ، ارگ راین و روستای تاریخی میمند هم آنقدر بزرگ هستند که میشود چند تایی از این نمونه ها را در آنجا ایجاد کرد. یک پیشنهاد هم دارم که مطمئنم به فکر خود آقای خوش فکر رسیده و آن استفاده از حیوانات متنوع است چون . دلفین . تمساح . فیل ، میمون ، زرافه  ، گوره خر، …. و حتی خر ….پس شروع کنید آقای خوش فکر.

از گنبد جبیله بیشتر بدانید:در منتهى الیه شرقى کرمان گنبد بزرگ عجیبى از سنگ و گچ قرار دارد که از جهات مختلف مورد توجه مردم کرمان و گردشگران قرار گرفته است. بناى گنبد جبلیه هشت ضلعى است که به ترتیب به ۱۶ و ۲۳ ضلع تبدیل مى شود. در هشت طرف آن هشت در به عرض ۲متر قرار گرفته که اخیرا براى مستحکم ساختن بنا و جلوگیرى از تخریب آن درگاهها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکى را باز گذاشته اند. سقف گنبد مدور و جرزهاى آن بدون شالوده، روى خاک رس و زمین بکر بنا گردیده و اطراف آن را قبرستان شهر کرمان فرا گرفته است. مصالح به کار رفته در دیوار ها با سنگ لاشه است سقف گنبد آجرى یک پوشه و ملات پوشش سقف گچ و ضخامت آن از پا گرد با سه آجر شروع در تیزى آن به یک آجر ختم مى شود. اندود داخل گنبد گچ ساده بوده که در تیزى قوس ها و در بالاى در گاه هاى داخلى داراى تزئینات ساده است. که در اصطلاح قاشقک نامیده مى شود. در بالاى بنا نورگیرهایى تعبیه شده ارتفاع بنا حدود ۲۰ متر و قطر داخلى آن حدود ۱۱متر است عرض پى آن در پایه به ۳ متر مى رسد. ایرانیان معتقدند که این محل مقبره یکى از زرتشتیان بوده و برخى نیز عقیده دارند که مزار سید محمد تباشیرى است. ولى نسبت اخیر را در بعضى نقاط تکذیب مى کنند. برخى این گنبد را متعلق به سلجوقیان مى دانند. «جبلى» تحریف یافته کلمه «گبرى» است و برطبق قواعد اشتقاقهاى فارسى «گ» به «ج» بدل شده است قدمت این گنبد را از این کلمه که آن را گنبد «گبر» نیز گفته اند مى توان حدس زد که شاید مربوط به پیش از اسلام باشد و از بناهاى زرتشتى و گبرى است گرچه استیل آن با استیل آتشکده تطابق ندارد. از سبک معمارى آن نیز استنباط مى شود بناى مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانى مى باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده است و یا اینکه در اوائل اسلام با الهام از معمارى ساسانى بنا گردیده است. مطابق روایت دیگرى قبر دانیال حکیم، مشهور به پیرمراد، در این مکان بوده و در داخل آن نیز بت هایى قرار داشته است. به طورى که نقل مى کنند، سال ها پیش گنج عظیمى در دل این گنبد بوده است. از روایات محلى کرمان چنین بر مى آید که سال ها پیش در یکى از زاویه هاى این گنبد، سنگ گورى وجود داشته که مردم کرمان به آن علاقه داشتند و بر سر این مقبره نذر مى دادند و شمع و کندر دود مى کردند و نقل است که این سنگ در سیل مهیب کرمان در سال ۱۳۳۳ شمسى از میان رفته است. در عین حال، مردم کرمان به این نظریه نیز اعتقاد دارند که ملات این بنا با شیر شتر ساخته شده و همین امر را علت استحکام این بنا مى دانند. گنبد جبلیه کرمان که در سال ۱۳۱۶ شمسى به ثبت آثار ملى رسیده، و در سال ۱۳۸۳ پس از مرمت به گنجینه جبلیه (کتیبه هاى تاریخى) تبدیل شد. از کتیبه هاى موجود در این گنجینه مى توان به کتیبه مسجد آبدر اشکان را بر، کوچک ترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان به ابعاد ۲۲*۲۶ سانتى متر، وقفنامه سنگى آتشکده قناتغستان و سنگ قبر میرزا آقاخان کرمانى اشاره کرد.

4 دیدگاه برای “آقای خوش فکر شهر ما…”

  1. ممنونم با این نکته بینی ها و صراحتی که داری در نقد مسائل شهری. بخصوص نقد فضاهای شهری. به نظر من در این جور موارد دستکم سه گروه مقصرند. اول متولیان شهر که دانش و درک هنری لازم را ندارند و اغلب مشاورین هنری صادقی هم انتخاب نمی کنند تا در این انتخاب ها یاوری داشته باشند و مسوولیت بپذیرند. بعد کسانی که این روزها با تابلو یا بدون تابلو ادعا می کنند هنرمند و فرهنگ شناس هستند اما بیشتر به جیب خود فکر می کنند تا اثری هنری و ماندگار خلق کنند. و سوم هنرمندان عزیز کرمانی مقصرند که هیچ نقد جدی بر این اثار منتشر نمی کنند. به فرض که نقدی داشته باشنداغلب در دفاتر و پستوهای خود مشغول نق های بی مصرف اند و علاقه دارند نان را به نرخ روز بخورند و مثل عامه مردم به هیچ خیر و شری کار ندارند!

  2. سلام آقای یزدان پناه
    امروز داشتم دنبال لوگو شبکه ۵ میگشتم که به وبلاگ شما برخوردم , باعث افتخاره اگر لینک سایت ما رو تحت عنوان کانون ردپا در پیوند های خود بگذارید , ضمینه فعالیت ما تیزر , وب , مولتی میدیاست البته گاهاً چوب در طراحی هم میزنیم , طراحی که نه , کمی فتوشاپ بلدیم , میکس میکنیم اسمش رو میزاریم طراحی , اما همیشه سعی کردیم میکسمون مربوط باشه و کاری مثل ششمین همایش بین اللملی که عکسش رو گذاشتید تولید نکنیم …

    با تشکر

  3. وین را می شناسید! شهریست بسیار تاریخی در بخش تاریخی این شهر که به زنجیره ی قدیمی مشهور است روبروی موزه ی البرتینا آمده اند یک سقف مزخرف فلزی که هیچ تناسبی با زیباییهای قدیمی وین ندارد ساخته اند. بسیار هم مخالف دارد. یا منشوربزرگ شیشه ای جلوی موزه ی لور پاریس! که منتقدین زیادی دارد. بهر حال سلیقه ایست! همین است! نگران نباشید. ما ایرانیها واقعن تصور داریم این مشکلات خاص ایران است. نه اینطور نیست. اینها فقط مخصوص ایران و کرمان نیست. انتقاد خوب است امیدوارم انتقاد پذیر باشیم! پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *