اهداف همایش صنایع دستی نامشخص است

مصاحبه با روزنامه همشهری به مناسبت همایش بین المللی گردشگری و صنایع دستی
سایت http://www.hamshahrionline.ir
مجتبی یزدان پناه کارشناس صنایع دستی:اهداف همایش صنایع دستی نامشخص است .ایسنا:اهداف و سطح همایش بین المللی گردشگری و صنایع دستی مشخص نیست، بنابراین موفق نخواهد بود و تنها یک گردهمایی با حضور دوستان است.«مجتبی یزدان پناه» کارشناس صنایع دستی اظهار کرد : تاکنون خط مشی و اهداف این همایش شفاف و مشخص نبوده و در گذشته نیز فراخوانی نداشته اند و تنها مهمان های آن اعلام شده اند بنابراین وضعیت آن مشخص است.
وی با اشاره به همایش های بین المللی برگزار شده در دوره های پیشین افزود : در این همایش ها از حضور متخصصان  رشته های مربوط کمتر استفاده شده و مسئولان دولتی و رسمی کشور حاضران اصلی این مجامع هستند که نتیجه  موثری نیز نداشته است.

این مدرس دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد : این همایش ها به چند سخنرانی و مقاله که راهکاری در آن ارائه نمی شود و از تولید و فعالیت حرفی در میان نیست، متمرکز و محدود می شوند که حاصلی ندارد. وی با اشاره به وضعیت فرش ایران در دنیا گفت : تاکنون درباره  فرش ایران به صورت تئوری عمل شده و جنبه های علمی و راهکارهای موثر نیز ارائه نشده است. بنابراین فرش ایران در جهان دیگر حرف اول را نمی زند.
یزدان پناه ابراز کرد : بیشتر همایش های فرهنگی و هنری ایران به تاریخ چند هزار ساله  کشور که همه  مردم ایران و جهان از آن مطلع هستند، محدود شده است. وی با بیان این که تولید صنایع دستی همواره با موانعی مواجه می شود، افزود : در حال حاضر بیشتر تولیداتی که به صنایع دستی مربوط نیستند با این عنوان در جایگاه تولیدات صنایع دستی قرار گرفته اند و این مسأله حضوری نازل را در نمایشگاه های سالانه سبب شده است. این تولید کننده  صنایع دستی ادامه داد : واحد پژوهش هنرهای سنتی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گذشته عملکرد مطلوبی داشت، بنابراین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر آن داشت تا با صنایع دستی ادغام شود در حالی که کارگاه و حفظ تولیدات این بخش تنها مسأله نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *