با تعطیلی موزه، فسیل‌های چند میلیون ساله کرمان بار کامیون شد

دوستم ، محسن شفیعی بافتی با ارسال یک ایمیل از تعطیلی موزه دیرینه شناسی کرمان وبردن فسیل های چند میلیون ساله به مکانی نامعلوم نوشته، بدون هیچ توضیحی شما را به خواندن این متن دعوت می کنم واز تمام بزرگواران که می توانند جلوی از بین رفتن این ثروت ملی را بگیرند تقاضای کمک و همراهی دارم .بی شک حافظه مردم کرمان تلاش هریک از عزیزان در راستای اعتلا و ارتقای فرهنگی و علمی کرمان را فراموش نخواهند کرد.

در موزه دیرینه‌شناسی شش‌ساله شهر کرمان که به مدت سه سال برق آن قطع بود برای همیشه بسته شد و هزاران فسیل منحصربه‌فرد این موزه بار کامیون‌ها شدند. این فسیل‌ها از پنج تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند.در موزه دیرینه‌شناسی شش‌ساله شهر کرمان که به مدت سه سال برق آن قطع بود برای همیشه بسته شد و هزاران فسیل منحصربه‌فرد این موزه بار کامیون‌ها شدند. به نوشته خبرگزاری مهر، پس از گذشت تنها سه سال از کار موزه دیرینه‌شناسی کرمان درنهایت برق این محل در سال ۸۶ قطع شد و به همین دلیل موزه تعطیل شد.  با این حال، به گزارش این خبرگزاری، سال گذشته، ۱۳۸۸، همزمان با بازدید یک هیئت فرانسوی به همراه چندین دانشمند دیرینه‌شناس اروپایی برق موزه مجددا وصل شد، اما روز بعد از این بازدید برق بار دیگر قطع شد. موزه دیرینه‌شناسی کرمان در سال ۸۳ با همکاری محسن تجربه‌کار، دیرینه‌شناس کرمانی، و شهرداری کرمان تاسیس شد. در این موزه چهار هزار فسیل به نمایش گذاشته شده بود و ۳۰ هزار فسیل نیز در انبار این مرکز نگهداری می‌شد. آقای تجربه‌کار، دیرینه‌شناس ایرانی، ضمن اظهار بی‌اطلاعی از سرنوشت فسیل‌های بارشده در کامیون‌ها و گفت: «هر کدام از این فسیل‌ها دارای ارزش علمی و تاریخی بالایی است و از پنج تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت داشتند.» در همین حال ابولقاسم سیف‌الهی، شهردار کرمان، دلیل تخلیه موزه را غیرمقاوم بودن ساختمان آن خوانده و گفت: «این موزه سال‌هاست که تعطیل شده است و به دلیل قرار گرفتن موزه در زیرزمین آب از دیوارها و سقف آن نفوذ می‌کرد که نشان از عدم استحکام آن بود.» وی همچنین به مشکل‌آفرینی معتادان اشاره کرد و گفت: «در ضمن این پارک [محل موزه] محل تجمع معتادان شده بود و از پنجره‌های بیرونی موزه اقدام به ریختن آشغال می‌کردند و درنهایت مجبور به تخلیه موزه شدیم.» این مقام شهر کرمان اما توضیح نداد که چرا به جای تعطیلی موزه معتادانی که در پارک جمع می‌شدند جمع‌آوری نشده‌اند.  پیشتر در مهرماه سال جاری، مدیر موزه دیرینه‌شناسی کرمان هشدار داده بود که گورستان دایناسورها در نزدیکی شهر کرمان با میلیون‌ها سال قدمت در معرض تخریب قرار گرفته است. وی در آن زمان گفت: «این فسیل‌ها ثروت ملی استان کرمان است که باید حفظ شود، اما در حال خراب شدن هستند و با این حال برخی افراد در حالی از تخریب جای پای دایناسور در روستای ده علیرضا ابراز نگرانی می‌کنند که خود فسیلها در حال از بین رفتن هستند.» وی با اشاره به کشف تخم جانوران هم‌عصر با دایناسورها در کرمان افزود: «در کشورهای دیگر میلیون‌ها دلار خرج پیدا کردن دی‌ان‌ای و شبیه‌سازی این حیوانات می‌شود، اما ما در کرمان تخم این حیوانات را در اختیار داریم.» مدیر موزه دیرینه‌شناسی کرمان یکی از مهم‌ترین کشف‌های علم فسیل‌شناسی در کرمان را وجود تخم‌های فسیل‌شده حیوانات هم‌عصر با دایناسور در کرمان دانست و گفت: «در خصوص این مجموعه کتابی نیز در یکی از دانشگاه‌های نیوزیلند چاپ شد، زیرا این فسیل‌ها می‌توانند تحولی در خصوص آشنایی با نحوه زندگی و شکل ظاهری این جانوران ایجاد کنند.»

3 دیدگاه برای “با تعطیلی موزه، فسیل‌های چند میلیون ساله کرمان بار کامیون شد”

 1. فراخوان اولین دوره جایزه ادبی « سخن تازه»/// برای دوستان خود ارسال کنید.
  زندگی، داستان آدم هاست.
  نشریه ” سخن تازه ” سیرجان قرار یک مسابقه داستان نویسی را با همه علاقمندان می گذارد؛
  – مسابقه در قالب داستان کوتاه است.
  -موضوع آزاد است.
  – شرکت برای عموم در سه گروه سنی زیر ۱۸ سال، بین ۱۸ تا ۲۵ سال و بالای ۲۵ سال آزاد می باشد.
  آثار نباید برگزیده جشنواره یا مسابقات دیگری باشند.-
  – ذکر مشخصات ( نام ، شماره ملی، تاریخ تولد) و شماره تماس الزامی ست.-
  – به آثار برتر هر گروه سنی تندیس مسابقه و جوایز نفیسی اعطا خواهد شد.
  – فرصت تحویل یا ارسال داستان ها تا پایان سال ۱۳۸۹ است.
  – اعلام اسامی برندگان مسابقه در اولین شماره ” نشریه سخن تازه ” در سال ۱۳۹۰ است. همچنین با برگزیدگان تماس تلفنی برقرار می شود.
  -ارسال یا تحویل آثار به صورت تایپ شده یا بر روی سی دی به آدرس:
  سیرجان – چهارراه رضوی ( اشکذری) – دفتر جذب آگهی سخن تازه.
  ارسال اینترنتی آثار به آدرس:
  Sokhan.tazeh@gmail.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *