به خاطر چند برگه رای بیشتر

میخواستم این متن را در زمان انتخابات منتشر کنم . اما شاید متهم به تخریب میشدم …. با نگاهی به کاندیداهای شورای شهر کرمان ، سوابق و برنامه های آنها و تبلیغاتشان بدون شک این سئوال درذهن هر شهروندی شکل میگیرد که مگر این شورای شهر برای اعضایش چه دارد ؟و یا اگر خوش بینانه فکر کنی پی مببری  چقدر در جامعه ما آدمهای مخلص که آماده خدمت به مردم و شهرشان هستند زیادند. دراین متن با جمع آوری برشور ها و تبلیغات کاندیداها نگاهی کردم به شعارها و برنامه های آنها و پیشاپیش از همه بزرگوارن به خاطر حضورشان در این میدان رقابت نه چندان درست تشکر کرده و این متن را صرفا نگاهی شخصی میدانم اگرچه ممکن است  از نظر بسیاری از خوانندگان درست هم نباشد.

این دوستان تا حالا کجا بوده اند

مشکل ترافیک ، کمبود فضای سبز ، نگهداری و احیاء بافت قدیم ، معضل حمل ونقل عمومی ، طرح های بازیافت زباله ، زشت بودن نماهای شهری ، عدم عدالت در خدمات شهری ، معضل حاشیه نشینی ،  ساخت سازهای غیر اصولی و…. همه از مواردی است که کاندیداهای محترم ار انها به عنوان معضلات شهر کرمان و مدیریت فعلی شهر نام میبرند اما سئوال اساسی اینجاست : این بزرگواران تا حالا کجا بوده اند . فرهیختگانی که ادعا دارند این مشکلات اکنون به معضلات بزرگ شهر کرمان تبدیل شده اند چرا یک شبه به عنوان ناجی پا به میدان گذاشته  و داد بر آورده اند : آی مردم به هوش و به گوش باشید که کرمان از دست رفت .

نشریات محلی شهر در ایام انتخابات پر بود از رپرتاژهای این کاندیداهای محترم که از کمبود امکانات فرهنگی ، ورزشی ، اجتماعی و شهری حرف میزنند و گله میکنند و خواهان پاسخگویی هستند اما همین دوستان در این چند ساله کجا بوده اند …. کدام یک از آنها در این چند ساله نظرات خود را به گوش مردم رسانده اند.اینجاست که این سئوال قوت میگیرد که مگر این شورا برای اعضایش چه دارد؟

تخصص در همه حوزه ها

اگرنگاهی به برنامه های کاندیداهای محترم بیندازید به راحتی متوجه این نکته میشوید که انگار این بزرگواران در همه حوزه ها تخصص دارند و میخواهند اظهار نظر کنند . همه در برنامه های پیشنهادی نکات تقریبا مشابه ای را لیست کرده و برایش برنامه دارند . جالب است که هیچ یک از بزرگواران به محدود بودن تخصص و اطلاعات خود هیچ اشاره ای نکرده و حتی نگفته اند که سعی خواهیم کرد از گروه مشاوران زبده بهره ببریم . نمیدانم  فردی که در طب اسلامی تخصص دارد چگونه میتواند ادعای حل مشکل ترافیک داشته باشد و یا خانمی که زمین شناسی خوانده در مورد حل مشکلات فرهنگی میتواند تئوری ارائه دهد .  بدون شک یکی از مشکلات اصلی شهر ما نیز از این مسئله نشات می گیرد . دایره تنگ مدیرانی که توهم تخصص در همه حوزه ها به آنها دست داده .

 آدم های چند کاره

حکایت ، حکایت یک دست و چند هندوانه است . و شاید شروع مشکل از همینجاست . بسیاری از بزرگواران لیستی از سوابق و مسئولیتهای خود را بیان کرده اند که تعجب میکنی . چندمدیریت همزمان ، حضور در چندین شورا و کمیسیون به میزان لازم ، عضویت و موسس در گروه ، کارگروه ، هیات و… تا دلت بخواهد ، تدریس در چندین مرکز آموزش عالی برای خالی نیودن عریضه ، مشاور چندین مدیر و مدیر کل استان ، و در اخر هم دبیر ، رئیس یا نایب رئیس یکی دو هیات ورزشی … کار ساده ایست . تمام این عناوین و مسئولیتها را به ساعات مفید کاری در هفته تقسیم کنید و ببنید این افراد چقدر در طول هفته را به تفکر ، بالاتر بردن تخصص ، پژوهش های کاری و…حتی به خودشان اختصاص میدهند . شاید یک از دلایل چابک نبودن سیستم اداری در کشور ما همین آدم های چند کاره و هیچ کاره باشند . به راستی این افتخار است ؟

عجب اقدامات بزرگی

فقط به بیان چند هدف و افتخار بزرگ این دوستان اشاره میکنم و تو خود حدیث مفصل بخوان …. کاندیدای محترمی که افتخار حضور در دوره قبل شورا نیز داشته در افتخاراتش از ( نامگذاری پل روگذر فرهنگیان و پل دانش )نام میبرد و یا در جایی دیگراز ( تاکیدبر استفاده پرسنل شهرداری از امکانات ورزشی ) سخن میگوید. وکاندید بزرگوار دیگری در حوزه توجه به بانوان میگوید (بانوان نیمی از جمعیت شهر هستند احداث پارک که مورد استقبال قرار گرفته کار در خور توجهی بود، احداث چنین مجموعه ای در پردیسان قائم و مناطق دیگر می تواند نیاز بانوان منطقه جنوب و شرق کرمان را فراهم کند) و این تمام سهم بانوان شهر است از توجه و برنامه…. و یا یک ائتلاف در یک کلی گویی غیر اصولی از ( ایجاد جاذبه برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ) نام می برد، که هر خواننده ای به شعاری بودن این ایده پی میبرد و یا ( ملموس کردن فعالیتهای شورای شهر برای شهروندان )که توسط کاندیدای دیگری مطرح شده و باید ساعتها فکر کی که معنی این جمله چیست ؟

دلسوزی برای مردم شهر فقط برای ۱۰ روز

در این ۱۰ روز به هر چیزی لبخند میزنند . به همه حق میدهند . بیشتر میشنوند تا حرف بزنند . از شنیدن حرف های مردم به فکر عمیق فرو میروند، به همه تلفن ها جواب میدهند،  دردشان خدمت است وهیچ . و پس از این ۱۰ روز اگر اسمشان بیرون آمد یک شبه جوگیر میشوند . وقت ندارم ، خبرنگارها آدم های سمجی میشوند که اعصاب خرد میکنند . برای دیدنم از جلسات ملاقات عمومی شورا وقت بگیرید . من معمولا به شماره های ناشناس جواب نمی دهم و… .

همگی استاد دانشگاه ، همگی متخصص

 به لطف تاسیس دانشگاه آنهم در انواع مختلف ملی ، پیام نور ، آزاد ، علمی و کاربردی ، ضمن خدمت ، انتفاعی ، غیر انتفاعی ، فراگیر و…. در هر شهر و بخش و روستا … بیش از ۸۰ درصد بزرگواران از نظر خود استاد دانشگاه هستند . حال بماند کجا و چگونه استادی ! این هم یکی دیگر از ویژگی های انتخبات شوراست . انگار اگر مدرس دانشگاه نباشی نمیتوانی در رقابت ها حضور پیدا کنی . اما فاجعه آنجاست که بزرگواری لیسانس حقوق دارد خود را حقو قدان ، دیگری مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد دارد خود را اقتصاد دان و با مدرک ارشد جامعه شناسی خود را جامعه شناس و…. معرفی می کند . و فقط به این نمونه جالب توجه کنید: آقای …. کارشناس ارشد عمران و صاحب نظر در حوزه های عمران شهری ، ترافیک ، شهرسازی ، معماری ، سازه و…  از استادان برجسته و صاحب نظر استان کرمان … و یا رای ما…..  فوق لیسانس شیمی و متخصص خدمات شهری

به خاطر چند برگه رای بیشتر

… و به خاطر چند برگه رای بیشتر حاضری : کارت هدیه چند هزار تومانی در بین مردم پخش کنی ، هرشب به بخشی از شهروندان شام دهی ، مسابقه ورزشی برگزار کنی و جایزه دهی ، از ایثارگری های پدر ، خانواده ات و سوابق آنها مایه بگذاری ، در محلات شهر حضور پیدا کنی و هزاران قول نشدنی به مردمان ساده و نجیب شهرت بدهی ،  از تابلو راهنمایی رانندگی گرفته تا جدول خیابان ، پل عابر پیاده ، تنه درخت تبلیغ بچسبانی و میلیونها تومان خسارت به شهرت وارد کنی و…و خلاصه از تمامی ظرفیت های یک رقابت سالم استفاده کنی و همه این ها … به خاطر چند برگه رای بیشتر است….

19 دیدگاه برای “به خاطر چند برگه رای بیشتر”

 1. متن زیبا وبجا ممنون از شما متاسفانه این یک واقعیت تلخ است که سهر ما ۴ سال دیگر درگیر آن است وجالبتر اینکه همه این منتقدان شهرداری دوباره دست به دامن شهردار قبلی شدن که ایشان بماند حالا باید دید اگر ایشان در این ۶ سال خوب کار کردند پس این همه انتقاد برای چی یعنی امکان انتخاب یک شهردار جدید وکارآمد وتازه نفس وبدون حاشیه برای این شورای ۱۵ نفره توانمند و همه کاره وجود ندارد ولی یک نکته را نیز فراموش نکنید که ما شدیدا دچار فقر فرهنگی هستیم اینها همه با رای مردم این شهر وارد شورا شدند مخصوصا خانمهای محترم وکارشناس !

 2. مطلب ارزشمندی نوشته‌ای؛ وحال و هوای انتخابات را زنده کرده‌ای! مسلما افرادی هم بودند در بین کاندیداها که واقعا مدیر و متخصص بودند اما یا “پول” یا “روی” این جور تبلیغات را نداشتند و به قول معروف برای خودشان کلاسی قائل بودند. اما سوال این است که واقعا چرا برخی به خودشان حق می‌دهند با این همه دروغ و ریا وبی اخلاقی برای رای بیشتر تلاش کنند؟ حتی دیدیم افرادی که در حالت عادی کاملا اخلاق‌مدار و ماخوذ به حیا و مبادی اداب هستند ولی در چنین فضایی جوگیر شدند و دست به حرکات و تبلیغات ناشایست و خودستایی‌های مذمومی زدند.
  پاسخ این سوال البته از حوصله‌ی این کامنت خارج است و به مسائل روان شناسی، جامعه شناسی و اقتصاد جامعه‌ی ما مربوط می‌شود. اما مگر بی‌حضور نهادهای مدنی قدرتمند نظیر احزاب و جمعیت‌های هویت‌دار، با سابقه و مستقل و نیز در نبود مطبوعات و رسانه‌های قدرتمند و حرفه‌ای و نه فصلی و باری به هر جهت و بعضا سخیف، می‌‌توان انتظار تبلیغات سطح بالاتری داشت؟

 3. سلام . ممنون که لایق دانستید. دوست من، بیش از چند دهه است که قید همه چی را زدم و به اینطور چیزها میدان نمیدهم تا ذهن و اعصابم را اشفته کنند. بگذار هر کار که می‌خواهند بکنند. این فقط یک بازیست که از بس تکرار شده نخ‌نما بودنش تو ذوق می‌زنه
  بنده‌ی خدا از روز بعد از انقلاب رییسه و بازم رییس خواهد بود. خسته هم شده، حالا نمیتونید ببینید چند روز به این مردم بخندد.
  شما هم بخند و اگر جسارت نباشد سعی کنید اینهمه را در آثار هنریتان و در قالبی محکم و عمیق جای دهید تا آیندگان بفهمند . زنده باشید و همیشه مستدام

 4. سلام دوست دلسوز و گرانقدر
  مطلب قابل تامل و مهمی را نوشته اید با فصل فصل آن موفقم /به قول دوستی انتخابات شوراها نشان دادچقدر دکتر و استاد دانشگاه دارد این شهر!!!!!!چقدر دلسوز و عاشق خدمت دارد!!!!و…../و جالب اینکه کرمان با وجود داشتن ظرفیت های بالا هنوز از ابتدای ترین امکانات شهری و تفریحی برخوردار نیست و تمام این سالها دوستان خدمت گذار و عاشق خدمت در شورای شهر تنها وعده داده اند ودیگر هیچ /دربین کاندیدا ها البته بودند کسانی که هم تخصص مورد نیاز مشکلات شهری را داشتند هم قصد خدمت اما نتیجه چه شد ؟؟!!! ترکیبی : از مسولین بی سواد اصناف بازار،اراذل و اوباش دانشگاهی شده که افتخارشان زدن خبرنگار بود، سود استفاده گرانی که در تکمیل یک پروژه کذایی تجاری وامانده بودن ،مدیران کارخانه های که تنها چیزی که ندارندخوشنامی بود و تعدادی بانوی که برخی تخصص شان داشتن نسبت فامیلی با مسولین شهرو اصناف بود ، برخی تخصص شان داروهای گیاهی وچگونگی رفع یبوست و بعضی تنها معلمین دینی و…البته برای رعایت انصاف یک بانو که تخصص پسماند و ذباله دارد دارای تخصص مورد نیاز شهر می باشد که نمی دانم بتواند دراین ترکیب معیوب بی تخصص کاری انجام ده یا نه…/چندی پیش اصفهان بودم و به این می اندیشیدم چرا این شهر این همه سرسبز است؟؟ زیرا تنها وجود آب فراوان نمی توانست دلیل این همه خرمی باشد !!!و جالب اینکه باهر اصفهانی از هر قشر که این سوال را در میان میگذاشتم جوابش “دلسوزی شهرداران و شورای شهر و توجه ویژه انها به حفظ و افزایش فضای سبز شهری بود”/ مدتی است که دیگر از مسولین شهر نا امیدم و در فکر کمک به شهر حداقل در زمینه افزایش فضای سبز و درختکاری به صورت تشکل های مردمی ام که امیدوارم با دور جمع شدن دلسوزانی چون شما گردهم میسر گرد گرچه کرمان در استانه فاجعه بالا امدن ابهای زیر زمینی و انباشت ذباله و نفوذ عصاره پسماند و ذباله به ابهای زیر زمینی و انتشار انواع بیماری ها به علت عدم تفکیک مناسب پسماندهای بیمارستانی است…حرف و دردل زیاد است ممنون از شما امیدوارم که همین سایت حداقل پاتوقی باشد برای کسانی که دغدغه مشکلات شهری را دارند ،دلسوزند و عاشق کرمان

 5. متاسفانه انتخابات شورای شهر کلا ایرادداره شده جای شوونمایش شده نظارت دقیقی روی انتخاب کاندیداها نیست وقتی ۲۰۰نفر کاندید می شوند چگونه میشه ازبین اونا ۱۵ خبره انتخاب کرد کاندیداهاهم هنوزوظیفه خودشونو نمیدونن درتبلیغات جوری حرف میزنن ووعده میدن که انگار میخوان رییس جمهور بشن هنوزباحیطه مسیولییتی خود آشنا نیستند .تجربه هم نشان داده بهترین راه تبلیغات عوام فریبیست عکس بزک کرده شام دادن کارت هدیه شعارهای تبلیغاتی جمع کردن یه سری آدم دوروبرخودخوب طبیعیه هرکی بیشتر مایه بذاره برنده هست وقتی واردشورا میشن تازه یادشون میفته چیکاربایدبکنن الان هرکی یه مدرک دانشگاهی دستش باشه فکر میکنه توی اون حیطه متخصصه وتجربه کاری مهم نیست برجسازوبازاری بازنشسته عضوتیم ملی هنرپیشه و…..میرن اونجا درد ما اینه که اصلا نگاه تخصصی به شورای شهرازابتدای امرکه ثبت نام هست نشده.

 6. کرمان میخواهیم دریاچه کنیم توی بافت قدیم برج بسازیم مثقال هویت باقی مانده رو کلا ازبین ببریم تلاش کنیم همین مقدار درخت باقی مانده رو به اسم توسعه شهری وتبدیل کرمان به کلاننننشهرقطع کنیم تاواقعاکرمان شهر بیابانی بشه حس کویری بودن بیشتردرک بشه نمیدونم واژه کلانشهر واقعا افتخار بزرگیه که اینقدر اونو تکرارمیکنیم

 7. ممنون از متن کامل شما. تمام اینها و بدتر از از عدم آگاهی عمومی مردم شروع می شه مردمی که سابقه تاریخی شهرشون رو نمیدونن . مردمی که از حقوق شهروندی آگاه نیستن و مردمی که نقش انتقاد و اعتراض رو از یاد بردن . مردمی که حتی درست دیدن رو هم از یاد بردن .مردمی که انگار توی ۴ دیواری خونه زندگی می کنن نه توی یک شهر.مردمی که…

 8. چه میکنه این آقای یزدان پناه . واقعا لذت میبرم از نوشته هاتون . صریح و بودن تعارف . پر از پاکی و راستی . واقعا از این آدما کم داره این کرمون . براتون ارزوی موفقیت میکنم و امیدوارم آدمای این شهر تلنگری بخورن .مخصوصا اونایی که فقط با خودشون غر میزنن و موقع نقد میشه بخاطر جایگاهشون ساکت میشن . بازم ممنون . دوستتون دارم ….

 9. از آنجایی که شایعاتی مبنی بر بدهی میلیاردی بعضی از ملاکین و برج سازان شهر کرمان به شهرداری بر سر زبان ها افتاده است و بعضی از این شایعات بدهی این افراد را تا ده ها میلیارد تومان برآورد کرده اند. آیا شهرداری و مسئولین این نهاد که تمام خدمات و فعالیت هایش به همین درآمدها و مطالبات وابسته است ، برای وصول مطالبات خود به اقدامات قضایی و حقوقی دست خواهد زد؟

  آیا احتمال دارد که مسئولین شهرداری و شورای شهر بر اساس مصلحت اندیشی و رعایت برخی ملاحظات سیاسی و غیر سیاسی از حقوق مردم چشم پوشی کنند و در احقاق حق مسلم اهالی دیار کریمان اغماض کنند؟

  البته تا روشن شدن موضوع و اطلاع رسانی مسئولین نباید هیچ کس را متهم کرد و جرمی را بردوش کسی گذاشت. انشاءالله شهردار محترم کرمان و مسئولین بازرسی ونهادهای نظارتی توجه بیشتری به خرج داده و در این رابطه با حساسیت وارد شده و پس از روشن شدن موضوع اطلاع رسانی لازم را در این باره انجام دهند.

 10. واقعا عالی بود..به نظرم شورای شهر کرمان جز منفعت برای خود افراد و اطرافیانشون هیچ فایده دیگه ای برای مردم کرمون نخواهد داشت

 11. استاد عزیز . آقای یزدان پناه . یادم میآید سالها پیش سر یکی از کلاسهای دانشگاه چه زیبا گرافیک محیطی شهر را تحلیل کردی و در اخر گفتی که عوامل بصری و گرافیک محیطی یک شهر نشات گرفته از تفکر . سطح فرهنگ مردم و یا شهروندان آن شهر است . من آنزمان بسیاری از کلمات شما را نمی فهمیدم . اما حالا که چند سالی به سنم و چند کلاسی به سوادم اضافه شده میفهمم که ما در چه شهر بی در پیکری زندگی میکنیم و تاسف میخورم . شورای شهر ماهم مثل ترافیکمان .مثل شهر سازیمان . مثل گرافیک محطیی یمان و…. وقتی که خانمی بیشترین رای این شهر را میآورد که بیشترین ضربه را به فرهنگ این شهر زده وقتی که شور جای شعور را میگیرد . استاد عزیز چه انتطاری داری .
  کاش این دوستان شورای شهر حداقل به عقلشان برسد فقط یکی دو بار از شما بخواهند برایشان حرف بزنی … فقط همین ….. پیروز باشید و مداوم بنویسید

 12. با تشکر از دیدگاه شما, در میان کاندیداهای شورای شهر فرد موجهی را ندیدم , کسانی که زیاد هم خوشنام نبوده و عقبه آنها هم قابل بحث , بگذریم از اینکه انگار باید همیشه قحط الرجال باشد و چهار سال دیگر این دایره تسلسل سوء مدیریت شهری ادامه پیدا کند,ونتیجه این شده شهری با آن سابقه تمدن و فرهنگ همچون کلافی سر در گم و گرفتار بی خردی . بیاد بیاوریم سالها پیش را که مسئولین آموزش وپرورش شهر گرفتار بازیهای سیاسی بودند و فارغ از افزایش دانش آموزان وکمبود فضای آموزشی , و فردی یک تنه با سازماندهی و جمع آوری کمکها مدارس شهدا را بنیان نمود یا خیرینی که بی نام بیمارستانها و مراکز عام المنفعه را ایجاد کردند.

 13. «آدم های چند کاره» !!!! آدمیزاد خوبه وقتی انتقاد میکنه ، حتی انتفاد به جا و صدرصد صحیح و منطقی یه گوشه چشمی هم به خودش بندازه !!! همه ی این فرمایشات درست . ولی خارج از مقوله انتخابات این چند کاره بودن و همه فن حریف بودن و میدون به دست کسی ندادن و شاید تک تازی براتون آشنا نیست !!! حلقوم من بریده باد اما نمیشد ساکت موند

 14. سلام استاد.کاملا درسته…
  ای کاش تمامی اقشار جامعه همینقدر احساس مسولیت داشته باشند
  و
  وجدان کاری در موقع عمل….
  نه فقط کلام
  بویژه اساتید محترم و محترمه…..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *