تخریب ….

img_0073متن زیر گزارشی است ازتخریب یکی از بناهای تاریخی کرمان  که توسط ساره ضیائی دانشجوی رشته مرمت و احیاء بناهای تاریخی دانشکده هنر دانشگاه شهید باهنر کرمان  تهیه گردیده ، باکمی تامل و تفکر می توان صدها نمونه از این بنا را مرمت و مجددا به کاربری رساند ، به راستی تفاوت ما با استانهای همجوار چون یزد چیست ؟                              

کوشک عامری در درون یک باغ در خیابان سجادیه واقع شده و تاریخ ساخت آن به دوره پهلوی اول باز می گردد. امان ا… خان عامری آن را برای همسر خود بنا کرد و تا چندین سال پیش محل سکونت وی و خانواده او بوده است، به این علت تغییرات و الحاقاتی جزئی در کالبد بنا به چشم می خورد. با وجود این که این بنا در دوره پهلوی ساخته شده اما نشانه های افول معماری پس از قاجار ایران در آن به چشم نمی خورد. با وجود آن که این بنا در فرم یک کوشک ساخته شده و برون گرایی از dsc00418خصوصیات ذاتی کوشک ها به حساب می آید، اما در عین حال محرمیت درونی بسیاری از خانه های بومی ایران را در خود محفوظ داشته است و علاوه بر این که در درون یک باغ محاط شده است، در قسمت مرکزی محیط طبیعی را در خود محاط کرده و به نوعی از خصوصیت خانه های کویری (برخورداری از حیاط مرکزی) نیز استفاده نموده و محوطه ای مشابه آن را در بخش درونی کوشک می بینیم.

متأسفانه در روزهای اخیر به دلیل عدم رسیدگی و متروکه شدن این بنای تاریخی، شاهد ریزش تاق بخش مرکزی (هشتی) آن بوده ایم، که خود منجر به عدم استحکام و تخریب سریع تر سایر بخش های این بنای شخیص شده است. به طوری که پدیده رانش در آن به میزان چندین برابر حالت معمول خود ایجاد شده است، و در صورت عدم رسیدگی سریع، در اندک زمان دیگر اثری از این بنا به جای نخواهد ماند.

و این است که در شهری به مانند کرمان، که مهم ترین عامل اعتبار و اهمیت آن در حال حاضر، رونق و سابقه تمدنی پیش از این می باشد، اثری از گذشته و هویت اصیل آن باقی نمانده، دیگر باید به چه مباهات کرد، به معماری صحیح و متناسب جدید، یا به نماهای معماری سنتی نقاشی شده بر دیواره های شهر؟!!

2 دیدگاه برای “تخریب ….”

  1. متاسفانه افتخار مسئولان این شهر شده خراب کردن هویت فرهنگی این شهروساختن بناهای بی هویت توی همه شهرهای دنیا وبعضی از شهرهای این کشور اعتبارشون به هویت وپیشینه تاریخی شونه که درمعماری هویداست حتی بنای کوچک ومخروبه ای هم که باشه بارنگ ولعاب دادن اونو توی بوق وکرنا می کنن اما این شهر پره از بناهای کهن که فقط شاهد تخریبشون هستیم توسط متصدیان به اسم نوسازی .متاسفانه منابع ومعادن سرشار این استان چشم مسئولان رو نسبت به میراث کهن این شهر بسته ای کاش گشت کوچکی میزدن به همین استان بغلیمون یعنی یزد تا ببینن حفظ میراث یعنی چی با رنگ ولعاب زدن به درودیوار ولامپ رنگی نمیشه توریست جذب کرد اونا دنبال هویت کهن این شهرن که داره ناپدید میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *