… با دیگران

نماینده خبری گروه پژوهشی عفراوی در استان کرمان / خبر /  سایت http://www.afravi.com

۱ شهاب سیاوش  رشت
۲ امیر حسین نوری فرد کاشان
۳ سید احمد مهدوی  اصفهان
۴ علی واصف   قم
۵ محسن میهن خواه  “کهگیلویه و بویراحمد یاسوج”
۶ روح الله آفریدون  ایذه – باغملک – دهدز – وبخش های اطراف شهرستان
۷ مهدی زهره وند   همدان
۸ آیدا حیدری   تهران
۹ احمدرضا شهیدی  کرج
۱۰ عباس شافعی   کاشان
۱۱ شراره دبیری  تهران
۱۲ علی باقری گرمارودی کرج
۱۳ علیرضا ممیززاده  کرمان
۱۴ محمود محمودی   تبریز
۱۵ میثم حاتمی  قم و همدان
۱۶ احمد کریمی  اصفهان
۱۷ محمد احمدی راد  کرمان، رفسنجان
۱۸ مجید قرائی  تهران / یافت اباد
۱۹ سید احسان موسوی راد تهران / فلکه دوم تهرانپارس
۲۰ مجتبی یزدان پناه وفهیمه فرهمند کرمان
۲۱ ساناز حمید  استان خوزستان
۲۲ بهداد صالحی  تهران- عباس آباد
۲۳ علی گز بلند  شیراز
۲۴ عبدالکریم سواری فر سوسنگرد
۲۵ سعید نبی زاده  آمل

طراحی پوستر سمپوزیوم بین المللی دامپزشکی / خبر /  سایت http://www.isvs2008.ir

پوستر همایش
پوستر همایش

این پوستر در ابعاد ۵۰*۷۰ سانتی متر و با پس زمینه ای از مجموعه گنجعلیخان کرمان حرف های نهفته زیادی را در بر دارد:
شمایل سیمرغی زیبا اولین چیزی است که بیننده را مجذوب می کند، در حالیکه از آتشی که به زیبایی با نقوش اسلیمی به تصویر کشیده شده، به وجود آمده است. با حضور سیمرغ به عنوان نمادی از پزشکی و درمان، نور معرفت و دانش نیز تابیدن گرفته است. حضور سیمرغ، اژدهای جهل و بیماری را وادار به فرارکرده و شبهی از دم اژدها در پایین و سمت چپ پوستر به صورت محو دیده می شود. رنگ نارنجی که در جای جای پویتر چشم نوازی می کند، تداعی کننده گرمای کویر و دل کویریان است. نوشته ها به رنگ سبز، رنگ نمادین جراحی انتخاب شده اند. لوگوی همایش به شکل اسبی است که یال های آن عدد ۲ را بوجود آورده است که نشانگر دومین سمپوزیوم بین المللی جراحی است. همچنین اسب حیوانی است که در ادبیات ایرانی و اسلامی ما جایگاه ویژه و مقدسی دارد. سه رنگ زیبای پرچم کشورمان نیز در زمینه عدد ۲ خودنمایی می کنند. در پایین پوستر لوگوی دانشگاه شهید باهنر کرمان و انجمن جراحی دامپزشکی ایران به عنوان برگزارکنندگان اصلی همایش قرار گرفته اند. این پوستر توسط جناب آقای مهندس مجتبی یزدان پناه (نگارخانه بوتیا) طراحی و اجرا شده است

همایش گنجینه های فراموش شده هنر کرمان / گزارش /  سایت http://www.honar.ac.ir/news/showone.asp?id=2580&kind1=184&months=8710

در پیش همایش گنجینه‌های از یاد رفته هنر در کرمان جمعی از هنرمندان و پیش‌کسوتان هنر، مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، در راستای برگزاری دومین گردهمایی گنجینه‌های از یادرفته هنر ایران، پیش همایشی به همین منظور در شهر کرمان برگزار شد.

این پیش همایش چهارم و پنجم دی ماه به مدت دو روز، با حضور استادان هنرهای سنتی، دانشجویان و جمعی از علاقه‌مندان در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد. ابتدا آقای سلجوقی، رئیس پیش همایش گنجینه‌های هنر کرمان، در خصوص چگونگی این همایش مطالبی را عنوان کرد، سپس مهندس مهدی مکی‌نژاد، دبیر علمی گردهمایی و استاد محسن محسنی در خصوص اهداف برگزاری این گردهمایی از سوی فرهنگستان هنر به ایراد سخنرانی پرداختند. آقای هاتفی، نماینده معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز از جمله سخنرانان حاضر در برنامه افتتاحیه این پیش همایش بود.

در طی این برنامه ها هنرمندان و پیش‌کسوتان هنرهای فراموش شده کرمان مورد تجلیل قرار گرفتند. از دیگر رویدادهای این پیش همایش افتتاح کارگاه هنرهای از یاد رفته کرمان بود که بیش از ده هنرمند به صورت زنده آثار هنریشان را اجرا کرده و در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند. افتتاح نمایشگاه طرح و نقش پیش‌کسوتان قالی کرمان در مجموعه موزه صنعتی کرمان از دیگر برنامه‌های جنبی این همایش بود. در این نمایشگاه برای نخستین بار، تعداد زیادی از آثار هنرمندان طراح نقش و فرش کرمان که اغلب در قید حیات نیستند، به نمایش گذاشته شد.

آیین گشایش این همایش، با پخش فیلمی از مرحوم غضنفر میر احمدی، استاد رشته شال بافی و با اجرای قطعه موسیقی به صورت زنده در تالار وحدت همراه بود.

در این پیش همایش مقاله‌های «تزئینات در معماری سیرجان» از مهدی مکی نژاد، «قالی کرمان» از محسن محسنی، «رنگرزی سنتی در روستای گوغر در شهرستان بافت» از زهره شهبا ، «سیخ ورچین: بافته ای فراموش شده در شهر بابک» از هانیه نیکخواه، «مستند سازی نسخه های رنگرزی سنتی در کرمان» از محمد جواد کارآمد، «شناخت وجوه گوناگون شخصیت خواجه شهاب الدین مروارید کرمانی» از علیرضا هاشمی ،« نقش های انسانی در کاشی های هفت رنگ حمام ابراهیم خان و اسماعیل خان وزیر » از مجتبی یزدان پناه، «طرح شناسایی و امکان سنجی احیای هنر های بومی از یاد رفته استان کرمان » از مهدی محبی، «آیین های فراموش شده ننیز» از عباس افضلی و «رسم چهلم بهار» از مریم رهجو ارائه شد.

در این پیش همایش با استاد محسن محسنی و استاد ریحانی در زمینه رنگرزی طبیعی و استاد احمد رسولی در زمینه طرح و نقش فرش کرمان و دیگر کارشناسان در رشته فرش کرمان مصاحبه شد و از این استادان پیش‌کسوت تصویربرداری شد. این گفتگوی تخصصی چهار ساعت به طول انجامید و زوایای مختلفی از تنگناها و مشکلات فرش کرمان مورد بررسی قرار گرفت.

این همایش عصر روز پنج شنبه با گشایش نمایشگاه دانشجویان دانشکده هنر کرمان در زمینه نگارگری و تذهیب به کار خود پایان داد.

گفتنی است، نخستین گردهمایی گنجینه‌های از یادرفته در سال گذشته با هدف شناسایی، پاسداشت و توسعه هنرهای در حال فراموشی در رشته‌های کتاب، کتاب آرایی، هنرهای صناعی، فرش و هنرهای مرتبط با معماری برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *