فرهنگ من چند کیلوست …؟

رضا شمسی عزیز و بد قول سئوالی را از من و چند بزرگوار مطرح کرد در مورد فرهنگ و جوابهایمان را در شماره ۴۱۷ هفته نامه استقامت چاپ نمود . سئوال این بزرگوار و پاسخم را عینا در اینجا می آورم :

دوست فرهیخته ی عزیز! لطفا به پرسشهای زیر به منظور چاپ و انتشار در صفحه ی فرهنگ و هنر استقامت (هفتواد) به اختصار – ترجیحا بین ۴۰۰ تا ۵۰۰کلمه- پاسخ گفته و حداکثر تا چهارشنبه شب برایم ارسال فرمایید.

 پیشاپیش از همکاری حضرتعالی، سپاسگذارم.

ا- از منظر شما، رشد و توسعه ی فرهنگی (در استان کرمان) تا چه میزان مربوط به سازو کارهای اجتماعی، عملکرد شهروندان و اهالی فرهنگ و هنر است و تا چه حد در گرو عملکرد مدیریت فرهنگی استان است؟ لازم به توضیح است که منظور از مدیریت فرهنگی، مدیریت ادارات و سازمان هایی است که به نوعی با ،پدیده ها، افراد و موضوعات فرهنگی و هنری در ارتباط اند.

  ۲- اولین پیشنهاد شما به /  یا اولین خواسته شما از مدیریت فرهنگی استان در شرایط جدید چیست؟

دبیر سرویس فرهنگ و هنر هفته نامه ی استقامت – رضاشمسی

 …و اما جواب من

فرهنگ  واژه چند پهلویست . سالها معنی اش را گم کرده ام . یعنی به اجبار گم کرده ام . گاه از گروه فرهیخته و فرهنگی بوده ایم و گاه از حماعت بی فرهنگ . همیشه همینطور است …. و خواهد بود. اگر در دایره شان باشی اهل فرهنگی و اگربیرون بی فرهنگ . این دایره را هم آدمها می کشند نه سیستم ها و سیستم ها اجرایش می کنند . یادم می آید سالها پیش که دریک برنامه فرهنگی مسئولیتی داشتم از من به عنوان یک  فرد فرهنگ دوست استان تشکر شد و درست یک هفته بعد که برای احقاق حقم به همان بزرگواران مراجعه کردم بی فرهنگ شدم . ومن آخر نفهمیدم با فرهنگ بودم …بی فرهنگ … کم فرهنگ یا پر فرهنگ …حالا باید در این وضعیت جواب بدهی که رشد و توسعه فرهنگی ….. در هر صورت من فرهنگ را کلمه ای پنج حرفی می دانم که هر انسانی به راحتی خرجش می کند. و دیگران هم به راحتی بایگانی اش . مشکلم با توسعه نیز تقریبا در همین مایه هاست و اگر میخواستی کاملا مشکل دارم کنی می گفتید : توسعه پایدار فرهنگی …

و اما پیشنهاد مرا خواستید در شرایط جدید . اینجاست که باز نفهمی ام گل می کند . شرایط جدید…!  نمیدانم شرایط جدید از منظر شما چیست و چرا واژه جدید را به کار بردید … قدیم چه بود ؟ جدید چیست ؟ .. بماند ..

اما پیشنهادم … من خوشحال می شوم مدیریت فرهنگی یا بی فرهنگی مارک مرا مشخص کند که با فرهنگم یا بی فرهنگ و اصلا فرهنگ من چند کیلوست؟؟ یا دایره خودشان را که با فرهنگ های آنها کیستند و بی فرهنگ هایشان ..و بعد بگذارد من به اختیار خودم از با فرهنگ هایشان باشم یا از بی فرهنگ هایشان …. در ضمن با فرهنگ های خودشان را توی سر بی فرهنگ های غیرخودشان نزنند… همین…

مجتبی یزدان پناه – آذر ماه ۹۲

2 دیدگاه برای “فرهنگ من چند کیلوست …؟”

  1. خود تخریبی با طعم خبر : ….اما داستان استان کرمان و رسانه‌هایش چیز دیگری است .در این جا صدا و سیما،خبرگزاریها، سایتهای خبری و نشریات،گاه با اشتباهات مهلک خود یا با بی‌توجهی محض، با انتخاب تیترها و خبرهایی با بار منفی ،تاثیرات مخربی در حوزه های اجتماعی به استان وارد می‌آورند……..

  2. معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان کرمان برکنار شد
    مجید فدایی از سمت معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان کرمان عزل شد
    در روز اول سال نو میلادی ۲۰۱۴ پایگاه اطلاع رسانی حوزه هنری استان کرمان خبر عزل مجید فدایی معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان فردی که در زمان حضور در حوزه هنری استان با حاشیه های زیادی روبه رو بود را بر روی پایگاه خود منتشر کرد.
    در پی عملکرد ضعیف مجید فدایی در معاونت فرهنگی هنری حوزه هنری استان کرمان ایشان از این سمت برکنار شد.
    مجید فدایی در حالی از سمت خود برکنار شد که به اذعان برخی هنرمندان عملکرد خوبی در چند سال گذشته نسبت به مسائل فرهنگی و هنری از خود ارائه نکرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *