فکر جمعی فرش را از این بیماری نجات می‌دهد

عضو هیأت علمی دانشگاه باهنر کرمان:
جایگاهی ویژه برای فرش در سازمان میراث فرهنگی تعیین شود
فکر جمعی فرش را از این بیماری نجات می‌دهد

مصاحبه با خبرگزاری ایسنا / ۷ اردیبهشت ماه ۸۹

عضو هیأت علمی دانشگاه باهنر کرمان گفت: در صورت الحاق شدن فرش به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید جایگاه ویژه‌ای حتا در سطح معاونت برای آن تعیین شود و در این سیستم نباید بخش تجاری فرش را فراموش کرد.

مجتبی یزدان‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار بخش صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اکنون مشکل فرش این است که وزارت بازرگانی فقط به صرفه‌ی اقتصادی آن فکر می‌کند. با این حال، وزارت بازرگانی در این مدت به سلیقه‌یابی مشتری و نمایشگاه‌های خارجی، خوب پرداخته است و اگر فرش زیرمجموعه‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد، به جنبه‌های فرهنگی و تجاری آن بهتر پرداخته می‌شود. البته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند از تجربه‌های مرکز ملی فرش و وزارت بازرگانی استفاده کند و حتا کمیته‌ای را با استفاده از کارشناسان این حوزه در وزارت بازرگانی تشکیل دهد تا راه‌های رفته را تکرار نکند.

وی ادامه داد: امکان دارد، با این الحاق بخش‌های ازیادرفته‌ای مانند رنگ‌رزی، بخصوص گیاهی و طراحی فرش با تحولاتی مواجه شوند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: فعالیت‌های وزارت بازرگانی در حوزه‌ی فرش نشان می‌دهد که این وزارتخانه نیز کارهای مطالعاتی و کارشناسی داشته است؛ اما در واقع، مرکز ملی فرش به‌عنوان بزرگ‌ترین متولی مستقل فرش در این مدت باید به دو جنبه‌ی هنری و اقتصادی فرش هم‌زمان می‌پرداخت.

وی افزود: نباید در اداره‌ی فرش خیلی درگیر نام‌ها شد، چون تعالی فرش به تعالی کشور منجر می‌شود و اگر فکر جمعی باشد، فرش از این بیماری نجات می‌یابد و اشتغال‌زایی و هنرهای آن احیا می‌شود.

1 دیدگاه برای “فکر جمعی فرش را از این بیماری نجات می‌دهد”

  1. فکر کنم یکی از ارکانی که بتونه در آینده ای نه چندان دور دوباره فرش این دیار رو زنده تر کنه دانشجوی متخصص فرشه.
    دانشجوی امروز فرش اینجا ناامیده!دانشجو باید بیاموزه از اساتید زبده ای که خودشون ناامید نیستند، از رشته گرانسنگ و گرانبهایی چون فرش.
    هنوز امیدواریم…!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *